Şöbiyet

Şöbiyet Tarifi

Ramazan sofralarının en sevilen tatlarından şöbiyet, baklavanın pabucunu dama atacak...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat 15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Şöbiyet kelimesinin kökeni Arapçanın 'Şaabiyat' sözcüğünden gelir. Sessiz harfleri ele alındığında “ş, b, y, t” “Halka Ait”, “Popüler”, “Tıka Basa Yeme”, “Fazlasıyla Doyma” anlamlarına gelmektedir. Suriye’de çok tüketilen tatlıdır. Günlük olarak çıkar sabah yapılır akşamı biter tatlılardandır şöbiyet. 

Şöbiyet, baklavagiller ailesinin değerli üyelerindendir. O incecik yufkalarının arasına konulan kaymak ve üzerine serpilen antep fıstığı ile sade yağdır. Bugün alışılmışın dışında bir Şöbiyet yaptık, çok beğendik. Ama derseniz ki bildik bişiler olsun Fındıklı Şöbiyet tarifimiz sizin için biçilmiş kaftan. Farklılık arayanları ise bu tarifimizle birlikte mutfaklara bekliyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Şöbiyet Tarifi İçin Malzemeler

 • 20 tane baklavalık yufka

İç harcı için

 • 2 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı irmik
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Şerbeti için

 • 2 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı su 
 • 2-3 damla limon suyu

Servis için

 • Toz antep fıstığı

Şöbiyet Tarifi Nasıl Yapılır?

İç harcı: Bir tencerede 2 su bardağı süt, 4 yemek kaşığı irmik ve 1 tatlı kaşığı şekeri el çırpıcısıyla karıştırarak pişiriyoruz. Muhallebi kıvamına gelince soğumaya bırakıyoruz.

Şerbeti: Bir tencerede 2 su bardağı toz şeker, 3 su bardağı su ve 2-3 damla limon suyunu karıştırıyoruz ve kaynatıyoruz. Kristalleşmeye başlayınca ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

Baklavalık yufkadan iki tane üst üste tezgaha seriyoruz ve üzerine fırça yardımı ile 3 yemek kaşığı erittiğimiz tereyağından sürüyoruz.

Yağlanan yufkanın üzerine, 2 yufka daha seriyoruz ve üzerini fırça yardımı ile yağlıyoruz. Bunu 5 kat olacak şekilde 10 yufka için yapıyoruz.  Daha sonra yağlayıp üst üste serdiğimiz  yufkaları, bıçak yardımı ile küçük kareler halinde kesiyoruz. Her bir karenin ortasına irmikli iç harcından, 1 tatlı kaşığı koyuyoruz ve üçgen olacak şekilde kapatıp üst üste gelecek şekilde fırın tepsisine diziyoruz. 10 yufka ile 5 kat daha hazırlıyoruz. Daha sonra yağlayıp üst üste serdiğimiz  yufkaları, bıçak yardımı ile küçük kareler halinde kesiyoruz. Her bir karenin ortasına kalan irmikli iç harcından, 1 tatlı kaşığı koyuyoruz ve üçgen olacak şekilde kapatıyoruz ve üst üste gelecek şekilde fırın tepsisine diziyoruz. Kalan tereyağını da fırça yardımıyla hepsinin üzerine sürüyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından aldığımız tatlıların üzerine soğuk şerbet gezdiriyoruz ve oda ısısında soğuyuncaya kadar dinlendiriyoruz. Servis yaparken üzerine toz antep fıstığı serpiyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2460 üye,
 • 1694 tarif,
 • 864 makale
Şimdi ücretsiz katıl