Yıldız Şehriyeli Çorba

Yıldız Şehriyeli Çorba Tarifi

Şimdilerin büyük küçük demeden en sevilen şehriyesi yıldız şehriye! Özellikle de çocuklarınıza çorba içirmekte zorlanıyorsanız yıldız şehriyeli çorbayı deneyebilirsiniz.

5.0

KAÇ KİŞİLİK
4 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Çorba kelimesinin kökeni Sanskritçeden geliyor. Türediği Sû ve Pô kelimelerinin anlamı; “iyi beslenme”. Dilimize ise Farsçadan geçtiği bilinmektedir, “tuzlu haşlama” manasına gelen “shorba” kelimesinden türetilmiştir. Hemen her Avrupa ülkesinde de çorbaya Latince suppare kökünden gelen isimler verilmiştir. Suppare kelimesi hem ıslatma anlamına gelir, hem de hafif yemek anlamında kullanılır.

Çorbanın tarihinin ise 10.000 yıllık olduğuna inanılıyor. Ama farklı teoriler de eksik olmuyor tabi. Mesela ilk çorbanın kaya oyuklarına ya da hayvan derilerine konan suyun içerisine ateşte kızdırılan ufak taşların atılarak besinlerin kaynatılmasıyla yapıldığı iddia edilmektedir. Daha sonraları bir dönüm noktası olarak Milattan Önce 6000’li yıllarda çömlek kullanılmaya başlanıyor. Milattan Önce 3600’lü yıllarda ise metal kazanlar icat ediliyor. Böylelikle çorbanın kaynatılacağı ilk büyük kaplar ortaya çıkmış oluyor. Çorbaya ilişkin bir başka bilgi ise, Milattan Sonra 3. yüzyıldan geliyor… Rivayete göre dönemin azizlerinden olan St. Patroklus, arpadan yapılan ekmeğini suya batırıp, üstüne tuz serperek yermiş. Bu örnek daha sonraları, Avrupa’nın beslenme düzenine girecek olan çorbanın ilk hali olarak tanımlanmaktadır. Dönemin Avrupa’sında alta ekmek koyarak, üzerine su veya et suyu dökerek hazırlanan çorba türü, günümüzde Fransızlar’ın ünlü Soğan Çorbası olarak ününü hala korumaktadır.

Bugün sizler için Yıldız Şehriyeli Çorba tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Yıldız Şehriyeli Çorba Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 tane sivri biber
  • 4 tane domates
  • Yarım su bardağı yıldız şehriye
  • 100 gram kıyma
  • 5 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Pişirme Önerisi

Bu çorbanın özelliği yıldız şehriye olması. Ancak sizin elinizde yıldız şehriye yoksa dilerseniz tel şehriye ya da arpa şehriye de kullanabilirsiniz.

Yıldız Şehriyeli Çorba Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencerenin içerisine 1 yemek kaşığı tereyağı koyup eritiyoruz. Üzerine 2 tane ince ince doğranmış yeşil sivri biber ekleyerek kavuruyoruz. Üzerine 100 gram kıymayı da ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Üzerine 4 tane rendelenmiş domates ekliyoruz ve bir kaç defa karıştırıyoruz. 1 çay kaşığı tuz da ekledikten sonra 5 su bardağı su ilave ediyoruz. Çorbamız kaynamaya başlayınca yarım su bardağı yıldız şehriye ilave ediyoruz ve 15 dakika daha kaynamaya bırakıyoruz. Yıldız şehriyeler piştikten sonra ocaktan alıyoruz ve sıcak servis yapıyoruz. Afiyet olsun...

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir