POĞAÇA TARİFLERİ

Yoğurt Soslu Poğaça Tarifi

Soslu yemekler ya da soslu salatalar biliyoruz elbette. Peki soslu poğaça hazırlamayı denediniz mi? İşte karşınızda yoğurt soslu bir tarif!

  • ios-clock-outline 1 saat 10 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Yoğurt Soslu Poğaça
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

İtalyanca’da “külde pişmiş küçük hamur işi” manasına gelen focaccia kelimesinden Türkçe’mize evrilmiştir poğaça. Bu minik hamur işleri geçmişten günümüze Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan III. Murat Han poğaçaları sadece Saraya gelen önemli misafirler için hazırlatırmış. İçlerinde ne olduğu bilinmediğinden kapalı bohça diye de bilinirmiş poğaça.

Bir çeşit çörek türü olan poğaça her zaman ya içine konulan malzemeden alır adını, ya da yapıldığı yöreden/semtten. Tıpkı tadına doyum olmayan Karaköy Poğaçası gibi. Bugün başka bir poğaça hazırladık sizlere. Pek alışık olmadığımız türden ama yediğiniz de iyi ki diyeceklerinizden biri; Yoğurt Soslu Poğaça tarifimiz sizi mutfağınıza davet ediyor. Şimdiden ellerinize sağlık…

Yoğurt Soslu Poğaça Malzemeleri

Yoğurt Soslu Poğaça Yapılışı

Yoğurt Soslu Poğaça Nasıl Yapılır?

Bir kaba ılık su, yaş maya ve şekeri koyarak karıştırıyoruz. Mayanın erimesini sağladıktan sonra sıvı yağ, yumurta ekleyerek karıştırıyoruz. Karışıma unu da azar azar ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Yoğurma işleminin ardından hamuru 45 dakika kadar dinlenmeye bırakıyoruz. Diğer yanda sos malzemelerini karıştırıyoruz. Hamur mayalandıktan sonra 10-12 adet beze ayırıp elimizle yuvarlayıp üstüne basıp yassılaştırıyoruz. Ardından tepsiye dizdiğimiz hamurların üzerine kaşık yardımıyla yoğurtlu sostan koyup kaşar rendesi serpiyoruz. 10 dakika beklettikten sonra önceden ısıtılmış 220 derece fırında 10 dakika pişiriyoruz.