EKMEK TARİFLERİ

Yoğurtlu Mısır Ekmeği Tarifi

Mısır ekmeğini yoğurt ve soda ile yapmayı denediniz mi? Denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir!

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 33 kişi bu tarifi tamamladı
Yoğurtlu Mısır Ekmeği
yourm yap
4.8
3 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Medeniyetler tarihi kadar eskidir ekmeğin tarihi. İnsanoğlunun bilinen en eski ve en önemli gıda maddesidir. Kabul edilen hikayesi ise şöyledir; ateşin bulunmasının ardından, ilk insanlar su ile ıslatılan buğday kırmalarında gözenekler meydana geldiğini görmüşler. Bu gözenekli kütleleri sıcak taşlar üzerinde tuttuklarında ise lezzetinin iyi olduğunu deneyimlemişler. Yani ekmeğin tarihi aslında yabani buğday ve arpanın tarihi ile de kesişiyor. Farklı besin kaynaklarından un üretimi sayesinde de çeşit çeşit ekmek ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de geleneklerimizde adından sıkça söz ettiren mısır ekmeğidir.

Mısır her ne kadar Akdeniz ve Karadeniz’de yoğun olarak yetişse de, mısır unu dediğimizde aklımıza daima Karadeniz gelir. Mısır ekmeği, halk dilinde “misir etmeu” Karadeniz’in önemli lezzetlerindendir. Yöre halkı mısır ekmeği tazeliğini uzun süre korusun diye içine çok az soya fasulyesi unu da eklemektedir.

Karadeniz’imizin o meşhur lezzeti Mısır Ekmeği ‘ni bugün sofralarınıza Yoğurtlu Mısır Ekmeği olarak baş tacı etmeye geldik. Haydi buyurun tarifimize. Şimdiden ellerinize sağlık.

Yoğurtlu Mısır Ekmeği Malzemeleri

Yoğurtlu Mısır Ekmeği Yapılışı

Yoğurtlu Mısır Ekmeği Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 su bardağı yoğurt, 2 yumurta, 2 yemek kaşığı tereyağı, yarım paket kabartma tozu, 1 tane soda, yarım tatlı kaşığı tuzu mikserle çırpıyoruz. Üzerine 2 su bardağı mısır unu ve 1.5 su bardağı unu koyup tekrar çırpıyoruz. Yağlanmış bir orta boy yuvarlak tepsiye ya da fırın kabına malzemeyi döküyoruz. 190 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun...