SEBZE YEMEKLERİ

Yumurtalı Fasulye Tarifi

Yumurtalı pazı ya da ıspanak yapıyoruz da neden fasulye olmasın ki? Fasulyeden sadece turşu kavurması mı yapıyorsunuz? O halde yumurtalı fasulye tarifine buyurun!

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 40 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Yumurtalı Fasulye
yourm yap
4.9

Tarife Başlamadan Önce

Yurdumuz genelinde her bölgede yetiştirilen sebzedir fasulye. Halk arasında Ayşekadın, taze fasulye, yeşil fasulye ve çalı fasulyesi isimleri ile de bilinir. Tam bir protein, vitamin ve mineral deposu olan taze fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir, magnezyum mineralleri ve omega-3 yağ asidi bakımından da oldukça zengindir. Doğal lif deposu olduğundan bu özelliğiyle sindirim sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir.

Taze fasulye çok az karbonhidrattan oluşmaktadır. Oldukça fazla miktarda ise antioksidan olan taze fasulye kardiyovasküler sistem için faydalıdır. Vücuda güç ve enerji verir, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimi ve onarımını destekler. Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar. Böbrekleri kuvvetlendirir. Varsa kumu ve taşı dökmeye yardımcı olur. Romatizma ve siyatik şikayetlerini azaltır. Merkezi sinir sistemini kuvvetlendirir. Kalp çarpıntısını giderir. Göz sağlığının korunmasında oldukça önemli bir rol oynar. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı vücudu destekler. Yapılan son çalışmalarda, kolon kanserine yol açan prekanseröz poliplerin önlenmesinde taze fasulye tüketiminin önemi belirtilmektedir. İçeriğinde bulunan önemli antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Patatesli Yumurta dediğimizde akan sular duruyor biliyoruz ancak Yumurtalı Fasulye tarifimizde damaklara şenlik. Şimdiden ellerinize sağlık…

Yumurtalı Fasulye Malzemeleri

Yumurtalı Fasulye Yapılışı

Yumurtalı Fasulye Nasıl Yapılır?

Yarım kilo fasulyenin kenarlarını alıyoruz ve yıkıyoruz. Tüm fasulyeleri ortadan ikiye bölüyoruz ve bir tencereye alıyoruz. Üzerine çıkana kadar su ekleyip yarım tatlı kaşığı tuz serpiyoruz ve haşlıyoruz. Haşlanan fasulyeleri süzgeç yardımıyla süzüyoruz. Büyük bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış kuru soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine haşladığımız fasulyeleri ilave ederek yarım tatlı kaşığı tuz serpiyoruz ve birlikte kavurmaya devam ediyoruz. Ayrı bir kapta çırptığımız 3 tane yumurtayı kavurduğumuz fasulyelerin üzerine dökerek karıştırıyoruz ve bu şekilde pişiriyoruz. Servis tabağına alarak sıcak servis yapıyoruz. İsteğe göre üzerine pul biber de serpebilirsiniz. Afiyet olsun…