SEBZE YEMEKLERİ

Yumurtalı Karnabahar Tarifi

Karnabahar sevmeyenlere bile sevdiren, karnabahar kokusundan eser bırakmayan yumurtalı karnabahar tarifini denemelisiniz!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Yumurtalı Karnabahar
yourm yap
5.0
576 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

Ekim ayından itibaren pazarlarda ve market raflarında yerini almaya başlayan karnabahar, göze hitap eden görüntüsü ve beyaz rengi ile oldukça hoştur. Bu özel sebzenin envai çeşit lezzeti yapılabilmektedir. Yemeği, kızartması, salatası, turşusu, haşlaması, fırına verilmesi derken oldukça geniş bir lezzet yelpazesine sahiptir. Ülkemizin üç bölgesinde de yetiştirildiği için oldukça şanslı olduğumuz da bir gerçek.

Karnabahar lifli ve besin değeri yüksek bir sebzedir. İçerisinde bulunan gefernato maddesi antioksidan özelliği sayesinde başta ülser ve gastrit olmak üzere kolon kanserine karşıda fayda sağlamaktadır. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde de vücudu desteklemektedir.

Bu sağlıklı özellikleri ile merak uyandıran karnabaharın bir diğer merak uyandıran noktası ise ismidir. Günlük hayatımızda sürekli “karnıbahar” olarak andığımız bu sebzeyi Türk Dil Kurumu doğru yazılışı “karnabahar” dır diyerek kabul etmiştir.

Kokusundan yiyemiyorum diyenleri de duymuyor değiliz. İşte tam da bunun için yumurtalı karnabahar tarifimizi sizler için zevkle hazırladık. Siz bir ara mutlaka Yumurtalı Pazı Kavurması tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık... 

Yumurtalı Karnabahar Malzemeleri

Yumurtalı Karnabahar Yapılışı

Yumurtalı Karnabahar Nasıl Yapılır?

1 orta boy karnabaharı tuzlu suyla bir tencerede bütün halde haşlıyoruz ve süzüyoruz. Soğuduktan sonra dilimlere ayırdığımız karnabaharları bir kapta çırpılmış 3 yumurtanın içerisine batırarak kızgın yağda kızartıyoruz. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun…