Zeytinli Makarna

Zeytinli Makarna Tarifi

En pratik 15 dakikalık tariflerden biri, nefis zeytinli makarna

5.0

Tarife Başlamadan Önce

Zeytin ve Mitoloji

Adem ve Havva Cennetten kovulmuştur. Adem 930 yaşındayken öleceğini hisseder. Tanrıdan kendini ve tüm insanlığı bağışlamasını istemeye karar verir, oğlu Şit'i bunun için görevlendirir. Onu cennet bahçesine gönderir. Bahçede melek "iyi kötü ağacından" üç tohum verir, bu tohumları babasını gömmeden önce ağzına koymasını söyler. Adem kısa süre sonra ölür, Tamor dağında gömülür. Gömüldüğü yerde yeşeren üç ağaç olur; Zeytin, Sedir, ve Servidir bunlar. Böylece Tanrı ve insan arasında barış sağlanır. 

Zeytin ağacı ile ilgili ilk koruma kanununu devlet adamı ve şair olan Solon yapmıştır. Solon aynı zamanda Atina demokrasisinin de temellerini atan kişidir. Helenistik Dönem'e gelindiğinde zeytin ağacı kutsal sayılmıştır. Ağacı kesenler ya ölümle cezalandırılmış ya da sürgün edilmişlerdir.

Hermes'in tıp biliminin sembolü çift yılanlı asasının sopa kısmı zeytin dalıdır. Rivayete göre Tanrı Hermes barıştırıcı gücünü ölçebilmek için asasını kavga eden iki yılanın arasına toprağa saplar. Yılanlar o andan itibaren kavgayı bırakıp, asaya sarılır ve bırakmazlar. 

Nuh Peygamber, Tufan'ın şiddeti azalınca dünyada hayatın başlayıp, başlamadığını merak eder. Durumu öğrenmek için beyaz bir güvercini uçurur, konmak için ağaç ya da kara parçası bulamayan güvercin gemiye geri döner. Nuh Peygamber bir süre daha bekler ve güvercini tekrar uçurur. Güvercin bu sefer gemiye taze koparılmış bir zeytin dalıyla döner. Tufan’ın bittiği güvercin ve zeytin dalı sayesinde öğrenilmiş olur. Ağzında zeytin yaprağı tutan beyaz güvercin, o günden bugüne ümit ve barışın simgesi olmuştur. Tufan’ın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün simgesi…

Bugün Anadolu'nun Ege kıyılarını ziyaret edenler, Homeros'un da gölgesinde oturduğu zeytin ağaçlarının altında dinlenirken bu yaşlı ve bilge ağacın kulağına şöyle fısıldadığını duyabilir; “Hem herkese ait, hem de kimseye ait değilim. Sen gelmeden önce buradaydım, sen gittikten sonra da burada olacağım.” 

Bugün sizlere nefis Zeytinli Makarna tarifimizi hazırladık. Eee sürekli Pesto Soslu Penne Makarna yiyecek değiliz ya :) Şimdiden ellerinize sağlık...
 


Zeytinli Makarna Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 paket burgu makarna
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • İsteğe göre siyah zeytin

Pişirme Önerisi

İster siyah zeytin isterseniz de yeşil zeytin koyabilirsiniz.

Zeytinli Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

1 paket burgu makarnayı haşlayıp süzüyoruz. 1 çay bardağı sıvı yağ 2 yemek kaşığı tereyağı tencerede eritiyoruz üzerine makarnaları atıyoruz tuzunu serpiyoruz ve çeviriyoruz. Servis yaparken üzerine istediğimiz kadar zeytin doğruyoruz. (İster siyah zeytin isterseniz de yeşil zeytin koyabilirsiniz)

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3020 üye,
  • 1918 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl