EKMEK TARİFLERİ

Zeytinyağlı Ekmek Tarifi

Kendi mutfağınızda katkısız ve sağlıklı bir ekmek yapmak isterseniz bu tarif tam size göre...

  • 6 kişilik
  • ios-clock-outline 1 saat 40 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Zeytinyağlı Ekmek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Zeytinden çıkartılan bu mucizevi sıvıyı tanımakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Günümüzde marketlerde satılan çeşit çeşit ve zaman zaman da aralarında dağlar kadar fiyat farkı olan zeytinyağlarını nasıl birbirinden ayıracağız? Peki ya ürünün pahalı olması, daha sağlıklı olduğu anlamına mı geliyor? Natürel birinci, natürel sızma, riviera… Nedir tüm bu terimler?

Natürel Sızma yani sızma zeytinyağı; 1.sınıf kalitede olup, hiçbir kimyasal ve ısıl işlemden geçmeyen, tat ve kokusunun kusursuz olduğu doğal zeytinyağıdır. Bu yağlar meyvemsidir. Yani kokusunda ve tadında zeytinin cinsine göre çağla badem, muz kabuğu, taze çimen gibi aromalar alırsınız.

Natürel birinci tip zeytinyağı; İçerisine rafine zeytinyağı asla karıştırılmaz. Tat ve kokusunda az miktarda kusur olan ama meyvemsiliğini koruyan, natürel sızmadan sonra en kaliteli zeytinyağıdır.Ülkemizde ne yazık ki isminin başında “Birinci” olması sebebiyle çok yüksek fiyattan satıldığı görülmektedir.

Riviera zeytinyağı; Adının gösterişli olmasına kanmamak gerek. Natürel zeytinyağı ile rafine zeytinyağının belli oranlarda karıştırılması ile elde edilir.

Lampant (Lampante Oil); Marketlerde bu isimle bir zeytinyağı bulamazsınız. Tüketimi uygun olmayan çok düşük kaliteye sahip, kusurlu olarak nitelendirilecek zeytinyağıdır.

Natürel sızma, natürel birinci ve riviera dışında bir isimle adlandırılmış zeytinyağlarından uzak durmak gerekiyor çünkü yasal olarak kaliteyi belirleyen ve denetimi mümkün kılan işte sadece bu üç terim.

Zeytinyağı ile ilgili kafamızdaki soru işaretlerini de kaldırdığımıza göre, şimdi gelelim şöyle keyifle ve sağlıkla yiyebileceğiniz evde Zeytinyağlı Ekmek tarifimize. 

Zeytinyağlı Ekmek Malzemeleri

Püf noktası

* İçerisine bir tahta çubuk batırarak piştiğini anlayabilirsiniz. (Çubuk temiz çıkarsa pişmiştir)

Zeytinyağlı Ekmek Yapılışı

Zeytinyağlı Ekmek Nasıl Yapılır?

Bir kaba yarım paket yaş maya, 1.5 su bardağı ılık su ve 1 çay kaşığı toz şeker koyup karıştırıyoruz ve beş dakika bekletiyoruz. Üzerine aldığı kadar un, yarım bardak zeytinyağı, 2 çay kaşığı tuz ekleyip ele yapışmayacak yumuşak bir hamur yoğuruyoruz. Üzerine nemli bir bez örterek bir saat mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamuru tezgaha alıp yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamuru yağladığımız kalp şeklindeki kek kalıbına alıyoruz ve elimizle şekil veriyoruz. Bu şekilde yirmi dakika daha dinlendiriyoruz. 200 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından aldığımızda sıcakken üzerine zeytinyağı sürüyoruz.
 

İLGİLİ BAŞLIKLAR: