BÖREK TARİFLERİ

Çiğ Börek (Çi Börek) Tarifi

Eskişehir'in meşhur çi böreğini yani bizim bildiğimiz haliyle çiğ börek tarifini evde kolayca yapabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 16 kişi bu tarifi tamamladı
Çiğ Börek (Çi Börek)
yourm yap
4.3
4 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Asıl ismi Çibörek olan Eskişehir’in ünlü lezzeti, geçmişten günümüze kadar sürekli olarak yumuşak “g” var gibi yazılarak isim hatası yapılmıştır. 

Orta Asya’da Tatarların yaptığı bir yemek çeşidi olan bu böreğin isminde ki “çi” eki lezzetli anlamına gelmektedir. Tatarlar vakti zamanında Kırım ve Orta Asya’dan Eskişehir’e göçmüş. Göç eden Tatarlar da elbette geleneklerini, göreneklerini de peşinde getirmişler. Haklı olarak kendi yemek kültürlerinden de vazgeçmemişler. Eskişehir nüfus olarak fazlalaşmaya başladığında Kırım Tatarlarının vazgeçilmez yemeği çibörek, Eskişehir’e adapte olmuştur. Çibörek mi çiğ börek mi yanlış algısına ne yazık ki o dönem belediyeler de istemeden sebep olmuş, çiğ börek olarak yazdırmışlar. Uzun lafın kısası doğru yazılışı çibörektir, yani lezzetli börektir. Kırım Tatar kültürünün eseri olan çibörek açılan yufkaya arzuya göre kıyma, peynir, patates, mantar vb. gibi konularak, ayrıca soğan ve çeşitli baharatlar ile renklendirilip yağda kızartılarak yapılır. Ama geleneksel olanı kıyma ile yapılandır. Genelikle yarım ay şeklinde olur. Yanına da ev yapımı yoğurt ile hazırlanan buz gibi bol köpüklü bir ayran enfes gider, biz söylemiş olalım.

Eskişehir’e gelipte bu lezzeti tatmamış yerli-yabancı turist yoktur. Hatta olması imkansızdır diye düşünüyoruz. Ancak varsa gidip tadamayanlar, tadıp için için çibörek sayıklayanlar ve uzun süredir yolu Eskişehir’e bir türlü düşmeyen ama çok özleyen siz sevgili takipçilerimiz için çiğ böreğini özür diliyoruz çiböreğini en tarifi kolay hali ile mutfaklarınıza getirdik. 
Çiğ Börek (Çi Börek) Malzemeleri

Çiğ Börek (Çi Börek) Yapılışı

Çiğ Börek (Çi Börek) Nasıl Yapılır?

Bir kasede 150 gram beyaz peynir ve 1 avuç doğranmış maydanozu harmanlıyoruz.
Bir kaba 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, yarım tatlı kaşığı tuz ve aldığı kadar un koyup yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz hamuru 5 eşit parçaya bölüyoruz ve parçaları yuvarlıyoruz. Tezgaha un serpiyoruz ve 1 tane hamuru alıp üzerine un serpip oklava ile açıyoruz. İçerisine peynirli malzemeyi koyup kapatıyoruz ve kenarlarına çatal yardımıyla şekil yapıyoruz. Kızgın yağda kızartıyoruz.