Ciğerli Makarna

Ciğerli Makarna Tarifi

Sıradan ve klasik bir makarnayı şahane bir lezzete dönüştürebilirsiniz. Tereyağlı bir spagetti üzerine nefis bir ciğer kavurma... İşte müthiş lezzet: Ciğerli Makarna

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Tarihin tozlu sayfalarından bugüne kadar yapılan tüm araştırmalara rağmen makarnayı keşfeden ve ilk yapan topluma ne yazık ki ulaşılamamıştır. Roma’da yer alan Makarna Müze’sinde (evet yanlış okumadınız Makarna Müzesi) bulunan belgelerde de makarnanın nereden geldiği hakkında detaylı bilgi verilmemiştir. Marco Polo’nun 1292 yılında Çin ziyareti dönüşünde İtalya’ya spagetti ve yapılışı hakkında bilgi getirdiği kayıtlarda mevcuttur. Daha ileriki tarihi kayıtlara bakıldığında ise, Arapların hazırladıkları hamurları tahta çubukların üzerine sarıp güneşte kuruttukları, kuruyan bu hamurları depolarda sakladıkları bilinir. 10. Yüzyıl da Arap yarımadasında kurutularak ticareti yapılan hamurların, şehriye ve makarna olduğu düşünülmektedir. 20. Yüzyıla kadar İtalya başta olmak üzere Arap yarımadası ve Çin’de üretilmeye ve tüketilmeye devam eden makarna az maliyetli ve kolay ulaşılabilir olması sebebiyle tüm dünyada farklı şekillerde hazırlanıp tüketilir hale geldi. Makarnadan bahsettik peki ya pizza. Bu muhteşem lezzetli hamurun pizza oluş hikayesi Milattan sonra 997 yılında İtalya’nın Gaeta bölgesine dayanmaktadır. İlk zamanlarda bir fakir yiyeceği iken, İtalya Kraliçesi Margherita’nın beğenmesiyle saray sofralarına taşınır.
 
Ülkemizde erişte, kökeni olduğunu düşündüğümüz İtalya da Pasta, Japonya ve Çin’de noodle, Almanya’da spaetzle… Makarna sana ne denirse densin çok güzelsin :) Kültürel olarak italyan yemeği olsa da, Japonya ve Çin noodle’larından türemiş bir yemek olması ihtimal dahilindedir. Arkeologlar, Asyalıların makarna ve türevlerini binlerce yıl öncede ürettiklerine inanmaktadır. 
 
Patatesli Ciğer Kavurma tarifimiz efsanelerde bir dursun, biz bugün sizlere Ciğerli Makarna tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Ciğerli Makarna Tarifi İçin Malzemeler

  • Yarım kilo kuşbaşı dana ciğer
  • 1 paket çubuk makarna
  • 1 tane kuru soğan
  • 2 tane kapya biber
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1.5 çay bardağı sıvı yağ
  • 2.5 yemek kaşığı tereyağı

Pişirme Önerisi

* Tercihe göre ciğeri yıkamadan da kullanabilirsiniz. (Bizler yıkadıktan sonra kullandık ve sertleşmiyor)

Ciğerli Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

Yarım kilo kuşbaşı doğranmış dana ciğeri yıkayıp süzdürüyoruz ve bir tencereye alıp kendi suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine jülyen doğranmış 1 tane kuru soğan, 2 tane jülyen doğranmış kapya biber, yarım tatlı kaşığı tuz ve yarım çay bardağı sıvı yağ ekleyip hepsini birlikte kavuruyoruz.

Bir tencerede 1 paket çubuk makarnayı kırmadan bütün halde haşlayıp süzüyoruz. 1 çay bardağı sıvı yağ ile 2.5 yemek kaşığı tereyağını tencerede eritiyoruz. Üzerine haşladığımız makarnaları atıp tuzunu serpiyoruz ve hepsini birlikte çeviriyoruz.

Servis tabağına önce çubuk makarnayı koyuyoruz. Üzerine kavurduğumuz ciğerden koyarak servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl