TATLI TARİFLERİ

Enginar Tatlısı Tarifi

Enginardan tatlı mı olur dediğinizi duyar gibiyiz ama yemeden karar vermeyin diyoruz... O kadar fresh ve lezzetli bir tatlı ki enginar olduğuna inanamayacaksınız!

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Enginar Tatlısı
yourm yap
5.0

Enginar Tatlısı Malzemeleri

Enginar Tatlısı Yapılışı

Enginar Tatlısı Nasıl Yapılır?

5 tane ayıklanmış enginarı yıkıyoruz ve bir pilav tenceresine( teflon) tek tek diziyoruz. İçerisine 5 tane karanfil atıyoruz. 2 tane limonun suyunu sıkıyoruz. Enginarların üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve kaynayınca ocağın altını kısıyoruz. Bu şekilde 25 dakika pişiriyoruz. Piştikten sonra tencereden enginarları alıyoruz ve tencerenin suyunu boşaltıyoruz. Enginarları tekrar aynı tencereye diziyoruz. Enginarların orta kısımlarına üçer yemek kaşığı toz şeker koyuyoruz. Enginarların hizasına gelecek şekilde tencereye sıcak su koyuyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. 

Ayrı bir yerde 3 tane kırmızı büyük elmayı yıkadıktan sonra kabuklarını soyuyoruz ve bir tavaya rendeliyoruz. Üzerine 3 yemek kaşığı toz şeker serpiyoruz. Kısık ateşte ara ara karıştırarak elmaları pişiriyoruz. Üzerine yarım çay kaşığı toz tarçın ilave ederek karıştırıyoruz ve ocaktan alıyoruz. 

Şekerler eriyince hazırladığımız elmalı harçtan enginarların orta kısımlarına paylaştırıyoruz. Tekrar tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte 20 dakika daha pişiriyoruz. Enginarlar piştikten sonra ılıyınca hepsini bir cam kaba alıyoruz ve buzdolabında soğumaya bırakıyoruz. Servis yaparken enginarların üzerlerine kaymak koyuyoruz ve dövülmüş ceviz serpiyoruz. Afiyet olsun…