BÖREK TARİFLERİ

Ispanaklı Gül Böreği Tarifi

Dışı çıtır içi yumuşacık gül böreğini bir de ıspanaklı yapmayı deneyin. Günlerin vazgeçilmezi gül böreği tarifiyle misafirlerinize ziyafet verin...

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Ispanaklı Gül Böreği

Tarife Başlamadan Önce

A, B, C, E grubu vitaminlerini içeriğinde oldukça fazla barındırır Ispanak. Bunların yanı sıra fosfor, iyot ve magnezyum mineralleri de içerir. En önemli özelliği ise demir yönünden oldukça zengin bir sebze olmasıdır. İki çeşit ıspanak vardır; dikenli ve dikensiz.
Dikenli ıspanak, tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Kışa daha dayanıklıdır. Dikensiz ıspanak ise tohumları dikensiz ve yaprakları geniştir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde tercih edileni dikensiz olandır. 

*Ispanak, 12. Yüzyılda Avrupa'da popülerlik kazandı. 
*Kökeni nedeniyle, Çin'de ıspanak “Farsça Yeşil” olarak bilinir. 
*Ispanak nemli ve serin alanlarda kumlu toprakta yetişir.
*Taze ıspanak insanlar için zararlı olan çok sayıda böcek ilacı içerir.
*Yapraklarının büyüklüğüne, şekline göre ıspanak çeşitleri üç gruba ayrılır. 
*Pers kökenli Amaranthaceae familyasına ait bir çiçekli bitkidir.
-Savoy ıspanak; koyu yeşil ve kıvırcık yaprakları vardır. 
-Düz yaprak ıspanak; geniş ve pürüzsüz yaprakları vardır. 
-Yarı savoy ıspanak; kısmen kırışık yaprakları vardır.
*30 santimetre yüksekliğe ulaşabilen ince, esnek bir gövdeye sahiptir.
*Ispanak küçük sarı-yeşil çiçekler açar. Her bitki ya erkek (stamens) ya da dişi (pistil) üreme organları üretir (dioecious plant). Çiçekler rüzgarla tozlaşır.
*Ispanak asırlardır insan beslenmesinde kullanılır. İnsan sağlığına yararlı olan düşük kalori değerine ve çok çeşitli vitamin ve mineral içeriğine sahiptir.
*Sık üretim bakımından ilkbahar ve sonbahar aylarında üretilir. 
*Ispanağın yaprakları yenilebilir bir parçasıdır. 
*Ispanağın en büyük yaprakları daima tabanda ve bitkinin en üstünde bulunur.

Patatesli Gül Böreğinin en güzel alternatifidir Ispanaklı Gül Böreği tarifimiz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Ispanaklı Gül Böreği Malzemeleri

Ispanaklı Gül Böreği Yapılışı

Ispanaklı Gül Böreği Nasıl Yapılır?

1 kilo ıspanağı ayıklayıp yıkayıp doğruyoruz. Bir tencerede 1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağla kavuruyoruz. Doğradığımız ıspanakları üzerine atıyoruz. 1 çay kaşığı kırmızıbiber, 1 çay kaşığı karabiber ve  yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip karıştırıyoruz. Ispanaklar yumuşayınca üzerine 2 tane yumurta kırıp karıştırıyoruz ve pişince ocaktan alıyoruz.

Bir kapta 1 yumurta ve 1 su bardağı yoğurdu çırpıyoruz. Üzerine 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1a su bardağı su ekleyip hepsini karıştırıyoruz.

1 tane yufkayı tezgaha bütün halde açıyoruz. Hazırladığımız yağlı sosu üzerine gezdiriyoruz. Yufkayı 4 eşit parçaya bölüyoruz. Böldüğümüz parçaların kenarın kısımlarına (geniş) ıspanaklı harçtan koyuyoruz ve sıkı şekilde rulo halinde sarıp gül şeklinde yuvarlıyoruz. Bunu kalan 2 yufka için de tekrarlıyoruz. Hazırladığımız börekleri yağlı kağıtlı tepsiye alıp üzerlerine 1 tane yumurta sarısı sürüyoruz ve 190 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.