Kış Depresyonuna “Bye Bye” Diyen Besinler

Kış Depresyonuna “Bye Bye” Diyen Besinler

Havalar soğuk, geceler uzun ve karanlık. Üzerimizde bir yılgınlık, bıkkınlık… Dikkat, kış depresyonu kapıda! Peki ne yapmalı da yakalanmamalı? İşte hepsi yazımızda!


“Mevsim kış olur hani, bir yudum güneş bulamazsın…” şarkısının bir cümlesi ile yazımıza başlayalım dedik. Hakikaten son zamanlarda bir yudum güneş arar oldu gözlerimiz, tenimiz.

Soğuk havalar hepimizi kalın kıyafetlerin içine adeta hapsetti, yağışlı havalarda ruh hallerimizi haliyle olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, sonbahar ve kış mevsiminde ki kapalı havaların insan psikolojisi üzerindeki etkisine nam-ı diğer kış depresyonuna dikkat çekiyor. “Mevsimsel duygulanım bozukluğu” bu tanımı hiç duydunuz mu? Yani yılın belli bir dönemi ortaya çıkan depresyon tipi kendisi. Özellikle sonbahar ve kış aylarında yakalanıyormuşuz. Bu depresyonu bir inceleyelim neymiş, ne değilmiş bir bakalım istedik? En sevindirici haber ise besinlerle kendisine “bye bye” diyebilirmişiz. 

Şayet ruh hâliniz geçici bir kış depresyonunda değil, ötesindeyse mutlaka bir doktorla görüşmenizde fayda var.Kış Depresyonunu Nasıl Biliriz?

Aşağıdaki maddelerden 3-5 tanesi sizde varsa, kış depresyonuna yakalanmış olma olasılığınız yüksek. Ama korkmuyor, okumaya devam ediyoruz. Çünkü tedavisi de yazımızda…

 • Sabahları yataktan çıkmak istememek
 • Gün içinde sürekli devam eden yorgunluk hali
 • Odaklanmada güçlük çekme
 • Enerji azlığı
 • Asabiyet
 • Karamsarlık
 • İç sıkıntısı
 • Unutkanlık
 • Mutsuzluk hali
 • Cinsel istek azlığı

Depresyon Kovan Besinler*Denizlerden gelir depresyonu defeder :) Balık


İçerisinde barındırdığı bolca omega3 ile rahatlamamızı ve gevşememizi sağlar. Sağlığımız açısından çok faydalı olan balık, ayrıca cildimize de güzellik katar. Balığın içinde bulunan esansiyel yağların depresyonun atlatılmasında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Özellikle soğuk deniz balıkları olan somon, ton balığı ve uskumru da bol miktarda bulunan omega3 yağ asitleri, merkezi sinir sisteminin gelişmesinde fayda sağlar. Omega3 deposu diğer besinler ise kabak çekirdeği, ceviz, keten tohumu ve semizotu.

Tarifi Kolay ailesi olarak depresyona savaş açtık!
Omega 3 zenginlerinden; Fırında Somon ve Semizotu Yemeği tarifimiz ile depresyonda neymiş? Hıhh!


*Duygu Dengesi; B Vitamini 

B vitamini suda çözülebilen bir vitamindir. Özellikle B6 vitamininin duygu halinin dengede kalmasına katkı sağlayarak depresyonu hafiflettiği söylenir.

B6 deposu besinler; Muz, patates, hububat, tavuk, biftek, alabalık, fıstık ezmesi, ıspanak, kepek ekmeği, esmer pirinç, ayçiçeği çekirdeği.

Tarifi Kolay Ailesinin, B6 Deposu Tarifleri;

Fırında Patatesli Tavuk, Tereyağında Alabalık, Salçalı Biftek ya da Kuzu Ispanak Yemeği


Depresyon Düşmanı Çilek

Hemen hemen herkesin “kışın nereden çilek bulayım?” dediğini duyar gibiyiz. Dondurulmuşunu bulabileceğiniz gibi içerisinde çilek bulunan yiyecekleri tüketmekte depresyon tedavisinde fayda sağlar. Serotonin maddesinin en çok bulunduğu meyvelerden biri çilek. Bu soğuklarda hem bağışıklık sistemini güçlendirir, hem de mutluluk verir. Tez Muz Tüketilsin…

Kokusu ve içinde barındırdığı yüksek orandaki endorfin sayesinde adeta mutluluk deposu bir besin. Kendinizi mutsuz, umutsuz hissettiğinizde ve canınız şeker çektiğinde muz tüketin.

Magnezyumun Atası; Pırasa

Bu kış bol bol pırasa tüketin. Magnezyum içeriği yüksek olan pırasa, yorgunluğa, huzursuzluğa, dalgınlığa iyi gelir. Merkezi sinir sisteminin verimli çalışmasına katkı sağlar.

Haydi mutfaklara; Zeytinyağlı Pırasa yapmaya.

Bitki Çaysız Kış Geçer mi?

Siyah çay veya kafein yerine bitki çaylarını seçin. Hem vücudu rahatlatır gevşetir. Hem de şifadırlar…

Papatya Çayı: Yüz değil, bin yıllardır depresyon, kaygı ve uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır. Sakinleştirici etkisiyle rahatlık verir ve çabuk uyumayı sağlar.

Melisa Çayı: Stresi, kaygıyı azaltmak ve uyku düzenini sağlamak için kullanılmaktadır. 

Sarı Kantaron: Hafif derece depresyon tedavilerinde kullanılan en şifalı bitki kendisi. Avrupa’da depresyon için önerilen bitkiler arasında sarı kantaron ilk sırada yer alır.

Ihlamur: Stresi azaltıp, rahatlamayı sağlar. Kaygıyı azaltır.

Nane çayı: Omega3 yağ asidi yönünden zengindir. Sakinlik verir.Antidepresan Tatlımız; Aşure

Yine bize bizden fayda var a dostlar! Türk mutfağının dünyada en meşhurlarından olan aşure, kuru baklagiller bakımından oldukça zengindir. Besleyici değeri yüksek olan, enfes Aşure tarifimiz kış depresyonuna iyi gelir.

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 3050 üye,
 • 1920 tarif,
 • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl