TATLI TARİFLERİ

Kolay Sıyırma Tatlısı Tarifi

Çubuk sıyırma ya da kocakarı gerdanı da denen sıyırma tatlısını hamur açmakla uğraşmadan baklavalık yufkayla kolayca yapabilirsiniz. İşte nefis kolay sıyırma tatlısı

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Kolay Sıyırma Tatlısı

Tarife Başlamadan Önce

Şerbetli tatlı denince şüphesiz ilk akla Osmanlı Mutfağı gelir. Adeta Atalarımızdan yadigar şerbetli tatlılar. Osmanlı dönemi zamanında tatlılar ve şerbetler en az et ve pilav kadar önem arz etmekteydi. Sıradan günlük yemeklerinde dahi bir şerbetli tatlı mutlaka tüketirlerdi. O dönem şeker, pahalı bir ürün olduğundan tatlılar ve şerbetler Osmanlı döneminin seçkin yiyecekleri ve misafir ikramları arasında yer alırdı.

Hem şerbetli tatlımız olsun, hem de çabucak hazırlanabilsin diye bugün sizler için girdik mutfağa ve Kolay Sıyırma Tatlısı tarifimizi yaptık. Ama derseniz ki vaktim bol yok mu şöyle el açması şerbetli tatlınız, olmaz mı efendim? Cevizli Sarı Burma tatlısı tarifimiz tam sizlik. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kolay Sıyırma Tatlısı Malzemeleri

Püf noktası

Şerbetimiz de fırından çıkan sıyırma tatlımız da soğuk olmalı.

Kolay Sıyırma Tatlısı Yapılışı

Kolay Sıyırma Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bir tencerenin içerisine 3 su bardağı su ve 3 su bardağı toz şeker ekleyip karıştırarak kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp, yarım limon suyu ekleyerek karıştırıyoruz. Bir kez fokurdayınca sonra ocaktan alıyoruz.

Öncelikle bir tavada 4 yemek kaşığı tereyağını eritiyoruz ve 1 çay bardağı zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra ocaktan alıyoruz. Tezgahın üzerine 24 yaprak baklavalık yufkadan 1 tanesini serip, üzerine fırça yardımı ile yağ karışımından sürüyoruz sonra üzerine 1  tane baklavalık yufka daha koyup, 2 su bardağı kıyılmış ceviz içinden 2-3 tutam alarak her tarafına eşit şekilde serpiştiriyoruz. Hazırladığımız yufkaları ince bir oklavaya sarıp iki tarafından büzüştürerek çekip çıkartıyoruz. Kalan 22 yaprak baklavalık yufkaya da aynı işlemi uygulayıp toplam 12 tane kolay sıyırma tatlısı elde etmiş oluyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırınımızda üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkan tatlımız soğuduktan sonra üzerine şerbeti döküyoruz. Aman dikkat ikisi de soğuk olmalı. Afiyet olsun…