BAKLİYAT TARİFLERİ

Kuru Fasulyeli Keşkek Tarifi

Keşkek tarifinizi çeşitlendirin. Kuru fasulyeli keşkek denediniz mi?

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Kuru Fasulyeli Keşkek

Tarife Başlamadan Önce

Baklagiller familyasına üye olan Kuru Fasulye, önemli bir protein deposudur. Ana vatanı Güney Amerika olan kuru fasulyenin et ile aynı protein miktarına sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte tam da bu nedenle et yemeyi sevmeyenler ve vejetaryenler için harika bir protein alternatifidir.

Yüzyıllardır severek tükettiğimiz kuru fasulye protein ve anorganik tuzlar açısından çok zengindir. Bu nedenle de kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğu gibi sinirleri de kuvvetlendirir. Kuru fasulye bileşeninde bulunan demir, çinko, potasyum, magnezyum, karbonhidrat, protein, madensel tuz ve molibden mineralleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Bunun yanı sıra B grubu vitaminleri de bileşeninde ihtiva eder. Kuru fasulye, kalp çarpıntılarına iyi gelir. Kemikleri güçlendirir,  ayrıca böbrek taşı rahatsızlığı yaşayanlara önerilmektedir. Zengin bir lif kaynağı olması nedeniyle hem sindirim sistemi için hem de glisemik indeks bakımından oldukça ideal bir besindir.  Makul ölçülerde tüketilmesi şeker hastalığı gibi sorunlara karşı koruyucu etki yaratabilmektedir. Lifli yapısı sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca lifli gıdalar, kalsiyum mineralinin emilmesi için önemli gıdalardır.  Özellikle lifli yapısı nedeniyle kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlere karşı iyi gelir. Folik asit bakımından zengindir ve anne adaylarının haftada 2 defa tüketmesi önerilir. Kuru fasulyenin yapısında nişasta, selüloz ve yüksek oranda antioksidan bulunur. 

Etli Keşkek tarifimiz nefis ancak Kuru Fasulyeli Keşkek tarifimizede bayılacağınıza eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kuru Fasulyeli Keşkek Malzemeleri

Kuru Fasulyeli Keşkek Yapılışı

Kuru Fasulyeli Keşkek Nasıl Yapılır?

  1. 2 su bardağı buğdayı ve 1 su bardağı kuru fasulyeyi akşamdan yıkayıp ıslatıyoruz. Islattığımız buğday ve kuru fasulyeleri bir tencereye koyuyoruz ve üzerine çıkana kadar su ekleyip haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra süzüyoruz.
  2. Bir  tencerede 1 tane yemeklik doğranmış soğanı 2 yemek kaşığı bitkisel margarinle kavuruyoruz. 2 büyük kalça ızgara tavuk etlerini de uzun dilimler halinde içine atıyoruz. Malzemeyi birkaç kere birlikte çeviriyoruz. 1 yemek kaşığı domates salçasını da ilave ediyoruz. Üzerine 1 su bardağı haşlanmış kuru fasulye ve 2 su bardağı yarma buğdayı da  atıyoruz. Üzerine çıkana kadar su koyuyoruz ve  1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı kırmızıbiber ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.