Peynirli Yumurta

Peynirli Yumurta Tarifi

Güzel bir haftasonu kahvaltısı için 5 dakikada hazırlanacak nefis peynirli yumurta tarifi

5.0

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
5 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Besinler arasında en kaliteli proteine sahip özel gıda Yumurta… Yumurta proteini, vücuda dışardan alınması gereken elzem olan amino asitleri hem dengeli hem de yeterli miktarlarda içerir. Sağlıklı beslenmek için gerekli olan A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin ve minerali büyük oranda içeriğinde barındırır. Protein bakımından da oldukça zengin bir gıda olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol üstlenmektedir. 

Uzmanlar, yumurtanın kabuk rengine göre besleyici olup olmadığı kanısına varmanın hatalı olacağını vurgulamaktadır. Yumurtanın kahverengi ya da beyaz olması tamamen tavuğun cinsi ile alakalıdır. Kahverengi ve beyaz yumurtalar besleyicilik yönünden birbirinin aynıdır. Peki biraz daha açalım bu konuyu; Bu hususta da dünyada iki zıt görüş hakim. İlki, kabuğun beyaz olmasının yumurtanın ideal oluşumunu tamamladığını gösterdiğini, bunun dışında bir renk değişiminin kalitede düşüş anlamına geldiğini iddia eder. İkinci görüş ise kabuğun rengi ne kadar koyu olursa besin açısından da o kadar değerli olduğunu ileri sürenler mevcuttur. Halbuki, iki görüş de tamamen yanlıştır. Besin değeri, lezzet ve pişirme yöntemleri bakımından her iki renk yumurtanın da içi aynı değerdedir. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, mineral ve vitaminler bulunur. 

Özellikle Avrupa ülkelerinde kahverengi yumurtalar makbul iken, Amerika’da ise tam tersi beyaz yumurtalar revaçtadır. Kabuğunun rengi ile ilgilenmesi gereken kişiler sadece onları paketleyenler ve satanlar olmalıdır. Çünkü bir pakette hep aynı rengin olması müşteri tarafından daima tercih sebebidir.

Pastırmalı Yumurta tarifimizin yeri kalplerinizde şöyle dursun, siz Peynirli Yumurta tarifimizede yer verin. Şimdiden ellerinize sağlık…


Peynirli Yumurta Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 4 kibrit kutusu beyaz peynir

Pişirme Önerisi

Yumurta tadını fazla seviyorsanız 4 yumurta ile, peynir tadını fazla seviyorsanız da 5 kibrit kutusu beyaz peynir ile yapabilirsiniz. Ekmek banmak isteyenler yumurtayı az pişirebilir.

Peynirli Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tavaya 1 tatlı kaşığı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tereyağı ve 4 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peyniri koyuyoruz. Peynirleri ezerek eritiyoruz. Peynirler tamamen eridikten sonra yumurtaları kırıyoruz ve karıştırıyoruz. Yumurtalar pişince servis yapabilirsiniz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl