POĞAÇA TARİFLERİ

Yeşil Zeytinli Poğaça Tarifi

Zeytinli poğaça deyince aklımıza hemen ya zeytin ezmeli ya da siyah zeytinli poğaça geliyor. Ancak yeşil zeytinli poğaça diğerlerini rafa kaldıracak nefis bir tarif!

  • 7 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 3 kişi bu tarifi tamamladı
Yeşil Zeytinli Poğaça
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Zeytinin doğada üremesini sağlayan sadece Karatavuklar’dır, küçük siyah renkli kuşlar (Turdus merula). Bizler yediğimiz zeytinlerin çekirdeklerini toprağa attığımızda, o tohumlardan zeytin ağacı çıkmaz/çıkamaz. Zeytin çekirdekleri odunsu bir yapıda olur. Zeytin meyvesini çok seven karatavuklar, bu meyveleri bir çırpıda yutarak kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremez ve dışkı yoluyla çekirdekleri dışarıya atarlar. Bu karatavukların kursağından geçmiş olan zeytin çekirdekleri, toprağa düştüğünde çimlenebilir. 

Biliyor muydunuz?

*Zeytin ağaçları genellikle ekim ayı itibari ile olgunlaşmaya ve hasat edilmeye başlanır. Bu mevsimde hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağına erken hasat zeytinyağı denir. Ve bu zeytinler yeşil renktedirler. Genellikle kırma ve çizik yöntemiyle üretilirler. Zeytinler iyice karardığında tekrar hasat edilir. Bu dönemde toplanılan zeytinler işlenerek sofralık siyah zeytin elde edilir.

*Yeşil ve siyah zeytin aynı ağaçtan elde edilir. 

*Çinliler için de zeytin ağaçları ve zeytin çok önemlidir. Kültürlerine göre zeytin “yaşamı” simgeliyor ve zeytin çayının ve zeytin şarabının da ömrü uzattığına inanırlar.

*Kutsal kitaplarda ve çeşitli mitolojilerde adı oldukça fazla geçer. Kuran, hadis, İncil, Tevrat ve çeşitli mitolojilerde zeytin ağacına övgüler vardır. Beyaz güvercin ile beraber barışın en zarif simgesi olarak kabul edilir. Kutsallığın, bereketin, bolluğun, bilgeliğin, barışın simgesi olmuştur.

Bugün sizlere Yeşil Zeytinli Poğaça tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Zeytinli Kek tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Yeşil Zeytinli Poğaça Malzemeleri

Yeşil Zeytinli Poğaça Yapılışı

Yeşil Zeytinli Poğaça Nasıl Yapılır?

1 su bardağı yoğurt, 1 tane yumurta, 1 yumurta akı (sarısını üstü için kullanacağız), 2 çay bardağı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar un ve 1 paket kabartma tozunu bir kapta yoğuruyoruz. (Hamur elinize yapışmayacak hale gelene kadar)
İç Harcı için: 15 tane çekirdeği çıkartılmış yeşil zeytinleri küçük küçük doğrayıp 1 çay kaşığı pul biber atarak karıştırıyoruz. Hamuru küçük parçalar halinde elimizde yuvarlayarak açıyoruz ve içlerine hazırladığımız yeşil zeytinli karışımdan koyup üst üste kapatıyoruz. Poğaçaların üzerlerine yumurta sarısı sürerek çörek otu serpiyoruz ve 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…