Ballı Muz

Ballı Muz Tarifi

Canınız tatlı istediğinde ya da aniden misafir geldiğinde 5 dakikada tatlı hazırladığınızı hayal edin! Hem de tam bir klasik, ballı muz...

5.0

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
5 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Binlerce bitki ve çiçeğin besleyici değerlerinin, arıların vücudunda salgılanan enzimler ile işlenmesi sonucu oluşan, yoğun tatlı bir sıvı, aynı zamanda dayanıklı ve yüksek vitamin değerlerine sahip doğal besine bal diyoruz. Bu nedenlerden ötürü bal, yüzyıllar boyudur birçok hastalığa şifa olarak kullanılmıştır.

Ülkemiz dünya arıcılığında önemli bir yere sahiptir. Gerek iklim, gerek coğrafi nedenlerden ötürü özellikle doğu bölgelerimizde doğal ve kaliteli bal üretimi yapılabilmektedir. Üretimi oldukça büyük emek ister. Mesela 450 gram bal elde edebilmek için, 17 Bin arının hemen hemen 10 Milyon çiçek ve bitkiyi ziyaret ettiği bilinir.

Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesi el değmemiş doğası ve yüksek dağlarında ki yaylalarıyla her türlü kır çiçeğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple bölge, ülkemiz için çiçek balı üretiminde gerek üretim çokluğu olarak, gerekse de kalitesiyle birinci sıradadır. Karadeniz bölgesi yöredeki kestane, ıhlamur ve yaban gülü çiçeklerinin bolluğu sebebiyle ağırlıklı olarak kestane balı üretilmektedir. Özellikle Rize’nin Anzer yaylası büyük şifa kaynağı olup, bildiğiniz üzere adını bölgeden alan anzer balı meşhurdur. İç Anadolu bölgemiz bozkırlarla kaplı olup, yaylaların azlığı sebebiyle bal üretimi sınırlıdır. Bu bölgemizde üretilen ballara “karma çiçek balı” denmektedir. Ege bölgemizin bitki örtüsü ağırlıklı olarak kızılçam ve karaçam ormanlarından oluşur. Çam ağaçlarının bol oluşu sayesinde dünya genelinde üretilen çam ballarının %90’ına yakını Ege bölgesinden temin edilmektedir.  Akdeniz bölgemizin genelinde portakal, mandalina ve limon ağaçlarının çok olması sebebiyle, bu bölgeden üretilen ballara “narenciye balı” denir.  Marmara bölgesinin Trakya kesiminde ayçiçeği ekimi yapıldığından dolayı bu bölgede büyük oranda ayçiçeği balı üretilmektedir.

Gelelim bu mucizevi sıvının faydalarına…

Bal, vitamin, aminoasit ve enzimler gibi birçok yaşamsal maddeyi içinde barındırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihap ve yaraların iyileşmesini sağlar. Cilt üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle kozmetiğin vazgeçilmez maddelerinden biridir. Mide ve bağırsak sistemini düzenleyici etkisi vardır. Vücut direncini arttırır, enerji verir. Enerjiden bahsetmişken size multivitamin desteği gibi gelecek, akşamınızı şenlendirecek bir tatlı Ballı Muz tarifimiz. Afiyet olsun...


Ballı Muz Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 tane muz
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı ceviz

Ballı Muz Tarifi Nasıl Yapılır?

2 tane muzu soyup dilim dilim kesiyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı bal gezdirip 2 yemek kaşığı dövülmüş ceviz serpiyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2870 üye,
  • 1835 tarif,
  • 930 makale
Şimdi ücretsiz katıl